Sto lat samotności” to absolutny klasyk literatury i jedna z najsłynniejszych powieści hiszpańskojęzycznych (https://www.taniaksiazka.pl/sto-lat-samotnosci-gabriel-garcia-marquez-p-1312661.html). Choć tytuł książki może sugerować coś innego, jest to niezwykle barwna opowieść, wręcz przesycona nieprzewidywalnymi wydarzeniami. Trudno nadążyć za wartką akcją, w której życie bohaterów jak gdyby nigdy nic przenikają elementy świata magicznego i fantastycznego. Zamiast sprawiać jednak, że czytelnik czuje się zagubiony, czyni to poznawanie powieści niezwykle wciągającą przygodą. Sekretem geniuszu Gabriela Garcii Márqueza zdaje się być inteligentne tworzenie fabuły i postaci, przede wszystkim jednak zastosowanie specjalnej konwencji świata przedstawionego.

Realizm magiczny

Sto lat samotności” czerpie z literackiej tradycji, która swoją kolebkę ma w niemieckich sztukach plastycznych lat 20stych XX wieku. Literatura przyjęła od tej konwencji czerpanie z legend, mitów, baśni i lokalnych opowieści, za główny nośnik treści uznając wyobraźnię i zaskoczenie. Tak powstały największe dzieła realizmu magicznego. Jeżeli spodobały ci się arcydzieła literatury, jak “Blaszany bębenek”, “Mistrz i Małgorzata”, czy “Gra w klasy”, zafascynuje cię również proza Gabriela Garcii Márqueza. W podobny sposób swój świat kreuje inny godny polecenia twórca literatury latynoamerykańskiej, Alejandro Jodorowsky. Ujęcie akcji w konwencji realizmu magicznego oznacza równouprawnienie wewnętrznego i zewnętrznego świata bohatera. Sposób, w jaki widzi on otaczającą go rzeczywistość, determinuje jej kształt. Wymaga to od czytelnika pewnej elastyczności oraz otwarcia się na subiektywizm. Przydatna jest również zdolność wykraczania poza oczywistości i szukanie drugiego dna. Stąd właśnie w książkach, w których z pozoru przedstawiony świat jest odbiciem rzeczywistości, roi się od mówiących kotów, spacerujących zmarłych i magicznych miasteczek. Elementy dziwne i nadprzyrodzone są potrzebne, by podkreślić realizm świata.

Magiczne miasteczko

Dla pisarzy tego nurtu niezwykle ważne są elementy mitycznego widzenia świata. Stąd właśnie w powieści Gabriela Garcii Márqueza tak ważną rolę pełnią kultura, historia i geografia związane z powstaniem miasteczka Macondo. Opisanie jej powstania ma charakter mitu założycielskiego, a samo miejsce stanowi dla bohaterów swoisty środek świata. Książka opowiada losy rodziny Buendiów, która składa się z trzech pokoleń i jest tak liczna, że łatwo się zagubić w jej strukturze:

  • pierwsze pokolenie to założyciel miasta José Arcadio Buendía i jego żona Urszula,
  • drugie pokolenie stanowią ich dzieci– José Arcadio i Aureliano, Amaranta, przyszywana córka Rebeka, a także córka zarządcy Macondo – Remedios Moscote,
  • trzecie pokolenie to Arcadio, Aureliano José, Santa Sofía de la Piedad, a także siedemnastu Aurelianów (synów Aureliana z drugiego pokolenia),
  • do czwartego pokolenia należą Remedios, José Arcadio Drugi, Aureliano Drugi i Fernanda del Carpio,
  • piąte pokolenie stanowią Renata Remedios, José Arcadio i Amaranta Urszula,
  • szóste pokolenie reprezentuje Aureliano Babilonia,
  • do siódmego należy Aureliano, syn Aureliana Babilonii i jego ciotki, Amaranty Urszuli.

Ta rozbudowana struktura sama w sobie przywołuje elementy baśniowe oraz skojarzenie z biblijnymi rodami. Oprócz członków rodziny, “Sto lat samotności” opisuje też losy licznych przyjaciół, wrogów i sąsiadów. Historia miasteczka Macondo rozpoczęła prawdziwy boom realizmu magicznego w literaturze całego świata. Po lekturze książki ciężko zapamiętać chronologię wydarzeń i losy poszczególnych bohaterów. Pozostaje jednak specyficzne wrażenie uczestnictwa w wielkiej, magicznej, pełnej tajemniczych detali przygodzie, która zostanie w nas już na zawsze. Z tego powodu książka kolumbijskiego pisarza, to obowiązkowa pozycja dla fascynatów literatury.

Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com